Food glorious food!

Ever bought dessert waffles from a takeaway? You spend 30 minutes waiting and then it costs £30 to feed you and the kids! You usually are too full and end up leaving half…Sound familiar?


Well, i just made these for 35p each! Yes, the waffle maker is an expense (we were lucky that the oldest child was gifted one)but having a quick look online, that’ll set you back between £25 and £30 which covers the cost of one order from the waffle shop!

Lindt Chocolate, Banana & Cream waffle


Recipe: one cup of flour (standard drinking mug), the same of milk, 2 eggs and whisk it. Put whatever toppings on you fancy! If you cant finish it then it’s 35p rather than £6!

They also tasted delicious!!

Leave a Comment

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Change )

Google photo

You are commenting using your Google account. Log Out /  Change )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out /  Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Change )

Connecting to %s